Home


BGC Special Tournament Results



President's Cup Results

Round One Results Name (seed #)

Larry Hamilton (16) defeats Kevin Starr (1)
Matt Mariconda (9) defeats Alex Jokipii (8)
Tom Fries (5) defeats Rick Evers (12)
Jack Seitz (13) defeats Paul Szydlowski (4)
Fred Varga (6) defeats Tony Thomas (11)
Mark Wesolik (14) defeats Joe Coyne (3)
Jim Burzynski (10) defeats Ken Hupkowicz (7)
Brett Bosse (2) defeats Rich Fries (15)

Round Two played by June 24th

Matt Mariconda (9) defeats Larry Hamilton (16)
Tom Fries (5) defeats Jack Seitz (13)
Fred Varga (6) defeats Mark Wesolik (14)
Jin Burzynski (10) defeats Brett Bosse (2)

Round Three played by July 8th

Matt Mariconda (9) defeats Tom Fries (5)
Jim Burzynski (10) defeats Fred Varga (6)

Final played by July 22nd
Jim Burzynski (10) defeats Matt Mariconda (9)

WINNER Jim Burzynski


President's Cup Qualifiers

Pos Name Score
1. Kevin Starr 63 Plays 16 seed
2. Brett Bosse 64 Plays 15 seed
3. Joe Coyne 64 Plays 14 seed
4. Paul Szydlowski 64 Plays 13 seed
5. Tom Fries 65 Plays 12 seed
6. Fred Varga 65 Plays 11 seed
7. Ken Hupkowicz 65 Plays 10 seed
8. Alex Jokipii 66 Plays 9 seed
9. Matt Mariconda 66 Plays 8 seed
10. Jim Burzynski 66 Plays 7 seed
11. Tony Thomas 67 Plays 6 seed
12. Rick Evers 67 Plays 5 seed
13. Jack Seitz 67 Plays 4 seed
14. Mark Wesolik 67 Plays 3 seed
15. Rich Fries 67 Plays 2 seed
16. Larry Hamilton 68 Plays 1 seed
1st Alternate David Rader 68
2nd Alternate Mark Piatkowski 69
3rd Alternate John Regensdorfer 69
4th Alternate Paul Casey 70
All seed position determined by MOC
Questions call Joe Riccio 8124424


Match Play Championship

A

1. MATT MARICONDA 72
2. MIKE VACCARO 74
3. PAUL CASEY 76
4. JOE BIALEK 77moc
5. DAN KUCHARSKI 77moc
6. TOM FRIES 79
7. SCOTT LOSI 81
8. MIKE BASS 82
ALT 1 ALEX JOKIPII 83
ALT 2 JOE NOWADLY 84


B

1. LARRY HAMILTON 73
2. JIM BURZYNSKI 77
3. DENIS LICHTENBERGER 79
4. JOE ATTEA 80
5. DAVE RADER 81
6. GLEN LUCAS 82
7. MARK WESOLEK 83moc
8. RICK EVERS 83moc
ALT 1 FRANK ALTIERI 83moc
ALT 2 JOE COYNE 84


C

1. JOHN BARRETT 83
2. BOB VACCARO JR 86moc
3. BEN SEALS 86
4. RICH FRIES 87
5. TOM ALAJKO 89
6. STEVE SAHLEM 90moc
7. TOM CORBETT 90moc
8. ED GERTH 91
ALT 1 AL MIS 92
ALT 2 DOUG KNAPP 93moc


SR

1. TIM BARRETT 90
2. PETE BLERSCH 91
3. JOE RASTELLI 93
4. JIM MARTIN 95moc
5. VIC GAMBINO 95moc
6. GERRY ERMER 100



Harvest Cup Qualifier

Harvest Cup Qualifier Results
(Ties for Position Seeds determined by MOC)

Team score

1. Alan Mis/Dave Butterini 60 Plays team 16
2. Tom Koszarek/Larry Hamilton 60 Plays team 15
3. Michael Bass/Eric Williams 61 Plays team 14
4. Claudiu Mihai/Tony Pope 62 Plays team 13
5. Jim Burzynski/Tom Fries 62 Plays Team 12
6. Rick Evers/Fran Barone 63 Plays team 11
7. Joe Bialek/Alex Jokipii 63 Plays team 10
8. John Scinta/Fred Varga 63 Plays team 9
9. Paul Andruczyk/Tom Alasko 63 Plays team 8
10. Tom Corbett/Dave Kendziora 64 Plays team 7
11. Joe Attea/Matt Mariconda 65 Plays team 6
12. Mike Dorobiala/Brian Sadowski 65 Plays team 5
13. John Bishop/Doug Knapp 65 Plays team 4
14. Bob Halter/Al Spencer 65 Plays team 3
15. Del Costello/Don Costello 66 Plays team 2
16. David Rader/Paul Szydlowski 66 Plays team 1

Alternates
1. Bob Fries/Glen Lucas 66
2. Dan Kucharski/Marl Wesolek 66
3. Bob Vaccaro Jr./Bob Vaccaro Sr. 67


Harvest Cup 4th Round

6. Rick Evers/Fran Barone defeats 13. John Bishop/Doug Knapp
Harvest Cup Winners
Fran Barone
Rick Evers


Harvest Cup 3rd Round

13. John Bishop/Doug Knapp defeats 1. Alan Mis/Dave Butterini
6. Rick Evers/Fran Barone defeats 7. Joe Bialek/Alex Jokipii


Harvest Cup 2nd Round

Round 2

1. Alan Mis/Dave Butterini defeats 9. Paul Andruczyk/Tom Alasko
13. John Bishop/Doug Knapp defeats 12. Mike Dorobiala/Brian Sadowski
6. Rick Evers/Fran Barone defeats 14. Bob Halter/Al Spencer
7. Joe Bialek/Alex Jokipii defeats 15. Del Costello/Don Costello




Harvest Cup 1st Round

Round 1

1. Alan Mis/Dave Butterini defeats 16. David Rader/Paul Sydlowski
15. Del Costello/Don Costello defeats 2. Tom Koszarek/Larry Hamilton
14. Bob Halter/Al Spencer defeats 3. Michael Bass/Eric Williams
13. John Bishop/Doug Knapp defeats 4. Claudiu Mihai/Tony Pope
12. Mike Dorobiala/Brian Sadowski defeats 5. Jim Burzynski/Tom Fries
6. Rick Evers/Fran Barone defeats 11. Joe Attea/Matt Mariconda
7. Joe Bialek/Alex Jokipii defeats 10. Bob Fries/Glen Lucas ALT #1
9. Paul Andruczyk/Tom Alasko defeats 8. John Scinta/Fred Vargas




Club Championship Results

A
1. CLAUDIU MIHAI 139
2. MATT MARICONDA 143
2. ERIC WILLIAMS 143

B
1. JIM BURZYNSKI 161
2. NATE BARNES 164
2. TOM FRIES 164

C
1. JOHN BARRETT 166
2. ROBERT HALTER 178
3. BRIAN FRIES 181

SENIOR
1. JOHN SCINTA 68
2. PAUL ANDRUCZYK 71
3. GERRY ERMER 72


Club Championship Qualifiers

A
1 Mihai Claudiu 73 68 141
2 Schunke Ed 73 74 147
3 Losi Scott 72 77 149
4 Casey Paul 78 72 150
5 Bass Mike 75 76 151
6 Bialek Joseph 78 77 155
7 Bosse Brett 80 75 155
8 Harrington Greg 77 78 155
9 Vaccaro Mike 77 81 158
10 Jankowski Jack 79 82 161
11 Kostyniak Greg 81 80 161
12 Jokipii Alex 82 80 162
13 Walz Mark 81 85 166
14 Mariconda Matt EXEMPT
15 Williams Eric EXEMPT

B
1 Fries Tom 76 80 156
2 Burzynski Jim 77 80 157
3 Czerniejewski T 76 83 159
4 Barnes Nate 81 79 160
5 Stoj Stephen 78 83 161
6 Pope Tony 80 82 162
7 Hamilton Larry 80 83 163
8 Piatkowski Mark 76 87 163
9 Rader Dave 85 81 166
10 Sadowski Brian 87 80 167
11 Hicks Geoffrey 84 84 168
12 Butterini David 84 84 168
13 PLAYOFF PLAYOFF
14 Evers Rick EXEMPT
15 Altieri Frank EXEMPT

PLAYOFF FOR SPOT 13 (RUNNER UP IN PLAYOFF IS 1ST ALT, 3RD IN PLAYOFF IS 2ND ALT)
Wesolek Mark 88 81 169
Regensdorfer J 84 85 169
Coyne Joe 85 84 169

3rd ALT Lucas Glen 90 82 172

C
1 Barrett John 83 83 166
2 Varga Fred 86 84 170
3 Gerth Ed 87 84 171
4 Fries Brian 87 86 173
5 Mellen Bill 84 89 173
6 Bishop John 81 93 174
7 Knapp Douglas 86 89 175
8 Starr Kevin 88 88 176
9 Costello Del 87 90 177
10 Fries Richard 89 89 178
11 Mis Alan 87 92 179
12 Halter Robert 86 94 180
13 Seals Ben 90 93 183
14 Seitz Jack EXEMPT
15 Alajko Tom EXEMPT


1st ALT Pattison Bob 89 96 185
2nd ALT Blythe Jeff 92 93 185
3rd ALT Vaccaro Jr Bob 95 91 186


SENIOR
1 Scinta John 67 62 129
2 Blersch Pete 69 64 133
3 Rastelli Joseph 70 67 137
4 Andruczyk Paul 71 68 139
5 Ermer Gerry 68 75 143
6 Martin James 73 72 145
7 Parisi Joe EXEMPT
8 Gambino Vic EXEMPT






The Buffalo Golf Club
Founded in 1912
Home Course:Grover Cleveland Golf Course
Main St. & Bailey Ave., Buffalo, N.Y.
Contact A BGC Board Member:
Direct comments or updates to:
BGC Board Members